rakovacki forum

Teme isključivo vezane uz rakovački kraj
Odgovori
Jurica
Site Admin
Site Admin
Kontakt:

Re: rakovacki forum

Post Postao/la Jurica » 29 ruj 2011, 20:19

Usta moja hvalite me :--bg

branko
Pisac meraklija
Pisac meraklija

Post Postao/la branko » 30 ruj 2011, 00:19

Eto, to su ti odgovori, i tako cjelo vrijeme poslije rata, al srećom sam naučio da su takvi pa i ne očekujem nikakvo razumjevanje niti mi trebaju reći hvala, al da je istina ovo što govorim, istina je, a istina oslobađa. A reci mi molim te, a zašto ja to nebi smio reći, zašto bih pustao da mi Katić donosi neke tamo Slunjske ili neznam čije običaje u Drežnik i još nam govori da ne kažem što, da to ima samo kod nas i nigdje više, npr. u Drežniku (a uvjeren sam i u Rakovici) su svijeće uvijek gorile mrtvacu pored glave, palile su se 2 bjele lojanice, a Katić je od prvog dana ukinuo taj naš običaj i pali sviće mrtvacu pod nogama, i uzalud se ljudi snebivaju i protestiraju al on neda nego po svome. Naravno da sam morao nešto poduzet i postavit ona 2 svjećnjaka u Drežnik u mrtvačnici za te svijeće kod glave što se pale, a tako i ono ruglo od "nazovi odra" koje je kupljeno i plaćeno koda je od zlata, jedva sam dočekao da ga maknem...

Jurica
Site Admin
Site Admin
Kontakt:

Post Postao/la Jurica » 30 ruj 2011, 16:48

Sve si mi ovo rekao pet puta u 4 dana, a morat ću ti otvoriti posebnu temu za grobarenje.

branko
Pisac meraklija
Pisac meraklija

Post Postao/la branko » 30 ruj 2011, 19:45

Pa ja to i ne pišem tebi, nego pišem o tome što doživljavam u groblju i što se radi od groblja, a tebi ne vrijedi ništa govorit, naš narod kaže: Ne vrijedi ti gluvu šapćat ni ćoravu namigivat.

ursel
Pisac meraklija
Pisac meraklija

Post Postao/la ursel » 03 lis 2011, 08:46

branco!

Tko je zaduzen za Pogreb i groblje? Opcina ? ili ?????

Tko se brine o obicajima?

Svijece se pale ili stoje kod glave pokojnika to je krscanski obicaj.
Ako se svijece stavljaju kod nogu to nema kod krscana to se primjenjuje
kod tz."CRNE MISSE" ili kod OKULTA .Tako to pise i knjigama o obicajima
o poigrebima kod Krscana.

palivatra
Pisac meraklija
Pisac meraklija

Post Postao/la palivatra » 03 lis 2011, 09:54

branko je napisao/la:Pa ja to i ne pišem tebi, nego pišem o tome što doživljavam u groblju i što se radi od groblja, a tebi ne vrijedi ništa govorit, naš narod kaže: Ne vrijedi ti gluvu šapćat ni ćoravu namigivat.
Evo,sad ćeš sa Jurom ko samon nekad,klat se!Bez potrebe!
Vratio se ja sa broda,i da razjasnimo neke stvari,kad nekom pokloniš laptop a ne izbrišeš podatke,ostaješ ti TI iako piše netko drugi,ako nisi znao čak i E-mail moš koristit od "onoga"!Dakle,u krivu si bio glede privatnih podataka o dragi,no to nije bitno!
Ovo me muči,o čemu vi to?
Paljenje sviće kod glave ili kod nogu?Prvo je OK a drugo okultno?Bez veze!
Možda paljenje svića ,samo po sebi je okultni običaj!No i to je nebitno!Gorila ili ne gorila,svića nema neku magičnu snagu ili bilo kakvu!Čak mi je to ,onak,sumljivo!Upali sviću da duša zna nać put !?
Ako je netko za života bio grešnik,loš čovjek,zao čovjek,upali mu 1000 svića,ode on u pakao!
Tak da gorila ili ne gorila,nebitno!Gorila do nogu ili do glave,opet nebitno!
Stvar običaja!Niš drugo!Ko da svića spašava a ne Isus!
Tvoju službu u groblju treba pozdravit,ti si legenda jer daješ sebe za nešto važno,gdje nitko drugi ne želi prstom mrdnut!I to,daješ ne zbog para nego zbog osjećaja da Bog to od tebe traži!Samo naprijed lega,ideš dobrim putem,samo zapamti jedno,Bogu je važnije kako se ponašaš prema ŽIVIMA nego prema mrtvima!A i oni su bitni!Živog čovjeka možeš ubit,duševno,ružnom riječi,fizički,duševno....mrtvom nemožeš naudit!On je svoju trku završio!Nemoš mu ni pomoći ni svićom ni misom!Ni molitvom!
On će biti spašen ili neće,zbog svog života,a ne zbog naših misa ili molitva!

ursel
Pisac meraklija
Pisac meraklija

Post Postao/la ursel » 04 lis 2011, 07:45

Obicaji i Tradicija su vazni.

branko
Pisac meraklija
Pisac meraklija

Post Postao/la branko » 04 lis 2011, 23:01

ursel je napisao/la:branco!

Tko je zaduzen za Pogreb i groblje? Opcina ? ili ?????

Tko se brine o obicajima?

Svijece se pale ili stoje kod glave pokojnika to je krscanski obicaj.
Ako se svijece stavljaju kod nogu to nema kod krscana to se primjenjuje
kod tz."CRNE MISSE" ili kod OKULTA .Tako to pise i knjigama o obicajima
o poigrebima kod Krscana.
Za pogrebe je zadužen "Spelekom", općinsko komunalno poduzeće, a Općina je koncesiju za prijevoz pokojnika od kuće (ili drugog mjesta smrti) do mrtvačnice dodjelila cvjećarnici 3M iz Slunja. Eh sad tu dolazi do raznih situacija o kojima ja govorim, oni uz prijevoz pokojnika naravno zauzeli su sve, pa uz ostalo su donjeli i te običaje paljenja svijeća, a u stvari radi se i djelom da se proda čim više svijeća, pa se pali na onom malom stoliću 6 svijeća, tako da se jedva dođe do čaše sa Svetom vodom, neznam čemu tolike svijeće uopće a najmanje kod nogu pokojnika. O običajima se brinem uglavnom ja, i od toga ne odustajem i neću odustat dok mene bude, bilo je poslije rata pokušaja da se mrtvaci okreću naopako u našem groblju uz objašnjenje da mi okrećemo krivo mrtvace (usput da kažem da su grobovi u glavnom groblju u Drežniku okrenuti prema jugozapadu odnosno prema crkvi) a ovi su htjeli da ih okreću prema istoku!!! Ja sam se snebivao i nekoliko puta jedva spriječio da okrenu naopako al jednom nisam bio na sprovodu i možeš mislit - okrenuli su ženu naopako i pokopali da grob gleda suprotno od drugih, nije mi ostalo ništa drugo nego sam drugi dan kad sam otišao u groblje samo okrenuo križ tako da sad križ u stvari stoji ženi kod nogu, rodbini je bilo vrlo teško zbog toga al u onom času tuge nisu ni skužili što su ovi napravili nego su me drugi dan pitali što bi napravili pa smo eto premakli križ (da ne radimo iskapanje). Inače bi i o pogrebima i o običajima, i o ukopu, redu, spremanju, sprovodu, kopanju groba itd. itd. trebao sve brinut "Spelekom" odnosno neki zaposlenik koji bi bio zadužen za sve to, no to je sve prepušteno kako sam već rekao. Al za sad još uspjevam koliko toliko držati groblje u Drežniku pod kontrolom, naravno to radim sve dobrovoljno, bez ikakve naknade, i netreba mi ništa, ponavljam već ko zna koji put da sam prvi grob u Drežničkom groblju iskopao 27. 1. 1979. godine, pa ko hoće nek računa koliko je to, i od oko 650 grobova koliko ih otprilike ima u glavnom groblju, neznam dal bi bio ikoji grob da neznam ko je u njemu pokopan i čija je rodbina, to mnogi znaju i kontaktiraju me kad nemogu naći grob, al Jure će sad opet reć "Usta moja hvalite me" al nek reče što hoće
PS. tebi ću palivatro odgovorit sutra (nadam se) sad sam umoran pekao sam rakiju cjeli dan kod susjeda, sutra ću nadam se ranije završit

branko
Pisac meraklija
Pisac meraklija

Post Postao/la branko » 05 lis 2011, 20:22

palivatra je napisao/la:
branko je napisao/la:Pa ja to i ne pišem tebi, nego pišem o tome što doživljavam u groblju i što se radi od groblja, a tebi ne vrijedi ništa govorit, naš narod kaže: Ne vrijedi ti gluvu šapćat ni ćoravu namigivat.
Evo,sad ćeš sa Jurom ko samon nekad,klat se!Bez potrebe!
Vratio se ja sa broda,i da razjasnimo neke stvari,kad nekom pokloniš laptop a ne izbrišeš podatke,ostaješ ti TI iako piše netko drugi,ako nisi znao čak i E-mail moš koristit od "onoga"!Dakle,u krivu si bio glede privatnih podataka o dragi,no to nije bitno!
Ovo me muči,o čemu vi to?
Paljenje sviće kod glave ili kod nogu?Prvo je OK a drugo okultno?Bez veze!
Možda paljenje svića ,samo po sebi je okultni običaj!No i to je nebitno!Gorila ili ne gorila,svića nema neku magičnu snagu ili bilo kakvu!Čak mi je to ,onak,sumljivo!Upali sviću da duša zna nać put !?
Ako je netko za života bio grešnik,loš čovjek,zao čovjek,upali mu 1000 svića,ode on u pakao!
Tak da gorila ili ne gorila,nebitno!Gorila do nogu ili do glave,opet nebitno!
Stvar običaja!Niš drugo!Ko da svića spašava a ne Isus!
Tvoju službu u groblju treba pozdravit,ti si legenda jer daješ sebe za nešto važno,gdje nitko drugi ne želi prstom mrdnut!I to,daješ ne zbog para nego zbog osjećaja da Bog to od tebe traži!Samo naprijed lega,ideš dobrim putem,samo zapamti jedno,Bogu je važnije kako se ponašaš prema ŽIVIMA nego prema mrtvima!A i oni su bitni!Živog čovjeka možeš ubit,duševno,ružnom riječi,fizički,duševno....mrtvom nemožeš naudit!On je svoju trku završio!Nemoš mu ni pomoći ni svićom ni misom!Ni molitvom!
On će biti spašen ili neće,zbog svog života,a ne zbog naših misa ili molitva!
Ja ovdje i ne pišem o tome spašava li svića ili ne, o tome nek se svađaju filozofi i teolozi, ovdje se radi isključivo o običaju, i to lijepom običaju. Uopće ne ulazim u to zašto se pali svijeća, po meni svijeća se zapali kad čovjek umire tako da se naglasi ipak da nešto živi, plamen svijeće titra i izgleda živ, čovjek umre a ona svijeća ostane živa, meni je to nešto jako lijepo kad se umirućem prije smrti upali svijeća, bio sam dosta puta prisutan kad čovjek umire i naročito je lijepo kad svijeću upali neko od njegove djece (sin) a bio sam dosta puta u bolnici kad neko umire i tamo dopuste da se umirućem upali svijeća... i ovo je za mene važno, uvijek i svagdje di sam bio svijeća se umirućem ili umrlom stavi kod glave, a naročito kad se mrtvaca obuče i postavi na stol (odar) svijeće su se uvijek (ako hoćeš da kažem, stotinama godina) palile kod glave, i zato tražim da svijeće u Drežničkoj mrtvačnici gore mrtvacu kod glave, evo da utješim Drežničane, neki dan sam išao sa Jurom u Karlovac i nabavili smo 6 velikih svijeća koje će gorit na onim svijećnjacima kod glave, ima dovoljno za godinu dana, možete mirne duše umrit ove godine :wink:
A nebih se složio sa tobom oko ovoga da naše molitve ne vrijede za pokojnika. Nedavno je umrla Danica Lončar iz Rastovače, i kako je ona svoju zemlju i imanje darovala Zagrebačkoj biskupiji sprovod je vodio prečasni Mijo Gabrić, kanonik prvostolnog kaptola, i prekrasno je govorio upravo o molitvama za pokojne, otprilike ovako: Bog je bezvremen, kod njega nema danas ili sutra, ni ono prije ni poslije, i mi se za svoje pokojne molimo sad, a molimo se jednako kao kad su oni bili djeca, mladi, muževi ili žene, odrasli, ili starci, naše molitve idu jednako za sva razdoblja njegovog života, a učio si i ti na vjeronauku kao i ja da smo mi sa našim pokojnicima jedna univerzalna crkva, mi smo PUTUJUĆA CRKVA a oni PROSLAVLJENA CRKVA, al sa našim pokojnicima smo molitvama uvijek povezani, mi se molimo Bogu za njih i njihovo spasenje a oni pak za nas i naše spasenje, a misa kao najuzvišenija molitva i žrtva Isusova i te kako je važna i pomaže nama i našim pokojnima :roll:

palivatra
Pisac meraklija
Pisac meraklija

Post Postao/la palivatra » 05 lis 2011, 21:49

:--k
Zadnja izmjena: palivatra, dana/u 07 lis 2011, 22:55, ukupno mijenjano 1 put.

branko
Pisac meraklija
Pisac meraklija

Post Postao/la branko » 05 lis 2011, 22:15

Sprovod Danice Lončar sam ti spomenuo samo zbog tog govora Preč. Mije Gabrića a ne zato što je Danica ostavila imanje crkvi, naravno da ne mislim da se ona ili bilo tko spašava darivanjem imanja crkvi, ili kupovanjem oprosta, u ostalom i veliki zapadni raskol desio se upravo najviše zbog raširenog običaja trgovine oprostima. Čuj, ja se držim vjeronauka, i za mene je moja vjera vrlo lijepa i nije prezahtjevna za spasenje duše, npr. muslimani moraju postit mjesec Ramazan, zamisli da si musliman kako bi to bilo, nesmijem ni pomislit, a u Katoličkoj crkvi uz ostalo ima 5 crkvenih zapovjedi a jedna (5.) kaže: Za žive i mrtve Boga molit. Ako molitve ne pomažu, zašto bi se onda molili? Isto mislim da si u krivu glede mise. U svakoj Sv. misi svećenik prilikom pretvorbe govori u ime Isusovo: UZMITE I JEDITE OD OVOGA SVI, OVO JE MOJE TJELO KOJE ĆE SE ZA VAS PREDATI, isto tako i kod pretvorbe vina u KRV, dakle svećenik a i Isus kaže OVO JE moje tjelo i OVO JE moja krv, a ne kao što neke crkve uče i govore: uzmite i jedite od ovoga svi OVO PREDSTAVLJA moje tjelo i OVO PREDSTAVLJA moju krv... tu je bitna razlika, ja (a tako bi trebali i svi vjernici) vjerujem da se u svakoj Svetoj misi Isus žrtvuje za nas i naše spasenje, jer čemu onda mise, ne misliš valjda da su mise običaj???

palivatra
Pisac meraklija
Pisac meraklija

Post Postao/la palivatra » 06 lis 2011, 13:19

:--k
Zadnja izmjena: palivatra, dana/u 07 lis 2011, 22:52, ukupno mijenjano 1 put.

branko
Pisac meraklija
Pisac meraklija

Post Postao/la branko » 06 lis 2011, 21:17

Svi me pitaju, kaki ono kamen u Turskoj dragi, što je ono, nemam pojma, jel ono neka zajebancija sad pred izbore il koji je vrag, vidim da je tamo ona velika reklama pa pretpostavljam da se nešto radi oko izbora :roll:

Jurica
Site Admin
Site Admin
Kontakt:

Post Postao/la Jurica » 07 lis 2011, 16:52

branko je napisao/la:Svi me pitaju, kaki ono kamen u Turskoj dragi, što je ono, nemam pojma, jel ono neka zajebancija sad pred izbore il koji je vrag, vidim da je tamo ona velika reklama pa pretpostavljam da se nešto radi oko izbora :roll:
E moj povjesničaru, krhko ti je znanje, a 08.10.1871. i 08.10.2011., 140 godina Rakovačke bune, tebe to ne zanima jer tamo gdje je išao po pomoć nije je dobio :mrgreen:

slika

slika

branko
Pisac meraklija
Pisac meraklija

Post Postao/la branko » 07 lis 2011, 19:20

Hoćel to Jadranka sutra odokrivat :mrgreen:

Odgovori

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.